NJDOE News
For More Information Contact the Public Information Office:
    Kathryn Forsyth, Director
    Ron Rice
    609-292-1126

For Release: May 26, 2004


DOE Co-Sponsors 24th Annual Governor’s Awards in Arts Education

Today, the New Jersey State Department of Education and Friends of Teen Arts will co-sponsor the 24th Annual Governor’s Awards in Arts Education at The College of New Jersey’s Kendall Hall.

The Governor’s Awards in Arts Education are designed to promote awareness and appreciation of the arts by recognizing the outstanding arts achievement of students, educators and leaders in New Jersey. Awards will be presented to 25 educators and 89 students. The students were selected by national and statewide organizations for their exemplary work in creative writing, music, theatre and the visual arts. The educators will receive awards from several cooperating national and state arts organizations for their exceptional commitment and contributions to arts education in New Jersey.

In acknowledging the importance of the arts, Commissioner William L. Librera said, "New Jersey has recognized the importance of the arts in our schools by making the performing arts one of the mandated areas of our Core Curriculum Content Standards." "An education in the arts is an essential part of the academic curriculum for the achievement of human, social, and economic growth. We, at the Department of Education, will continue to ensure that the arts are a part of every child’s educational experience," added Commissioner Librera.

Shirley Sasor, director of Friends of Teen Arts, said, "Friends of Teen Arts, Inc. is delighted to co-sponsor the Governor’s Awards in Arts Education this year. Since 1969, our organization has been committed to providing innovative learning and performance opportunities for all New Jersey teenagers in all the creative, fine and performing arts." "We know we can make a positive difference in the lives of teenagers by encouraging self-expression through the arts. The Governor’s Awards in Arts Education recognize the outstanding achievements of those whose commitment to the arts demonstrates excellence in every way and encourages exploration of the arts in a supportive environment that inspires and nurtures expression," Sasor added.

Award winners will receive medallions from Michael Klavon, director of the Office of Innovative Programs and Schools at the DOE, and State Board of Education Member Roberta Van Anda. The ceremony will also include student performances in music and theatre.

The event will begin at 4:30 pm with a slide show of award-winning visual art. The awards ceremony will begin at 5:00 pm with remarks by Klavon, Van Anda, and Dean of the School of Art, Media, and Music James Lentini.

The following is a list of cooperating arts organizations that sponsor and plan this ceremony:

Afro-Academic, Cultural, Technological and Scientific Olympics (ACT-SO)
Alliance for Arts Education/NJ
Art Educators of New Jersey
Art Administrators of New Jersey
Institute for Arts and Humanities Education
New Jersey Association for Health, Recreation,
Physical Education, and Dance
New Jersey Council of Teachers of English
New Jersey Forensic League
New Jersey Governor’s School of the Arts
New Jersey Music Educators Association
New Jersey Performing Arts Center
New Jersey Reading Association
New Jersey State Council on the Arts
New Jersey State Department of Education
Playwrights Theatre of New Jersey
Speech and Theatre Association of New Jersey
VSA Arts of New Jersey

For more information, please contact the Office of Innovative Programs at (609) 777-0800.

Governor’s Awards in Arts Education
Award Recipients
May 2004

County

Student/Educator

Town of Residence

School Name

Bergen

Joo Hee Kim

Montvale

Pascack Hills HS

 

Laura Mayerson

Teaneck

Teaneck HS

 

Kevin McCullough

Ridgewood

Ridgewood HS

 

Young-Min Choi

Haworth

Cooper Art Academy

 

Grace Kim

Ridgefield

Wow Art Studio

 

Samantha Carlin

Hillsdale

Pascack Valley HS

 

Krystyn McIlraith

Upper Saddle River

Immaculate Heart Acad

 

Kaavya Viswanathan

Franklin Lakes

Acad for Adv of Sci & Tech

Burlington

Peggy Lou Welch*

Lumberton

Rancocas Valley Reg HS

 

Danielle Sanders

Moorestown

Cinnaminson HS

 

Jane Graziano*

Lumberton

Rowan University

 

Andrew Nguyen

Mt. Laurel

Lenape HS

Camden

Krysta Muller

Voorhees

Eastern Reg HS

 

Miriam Ortiz*

Pennsauken

Creative Arts HS

 

Mary Anne Morgan*

Laurel Springs

Sterling HS

Cape May

Timothy Cox*

Ocean City

Ocean City HS

Essex

Alex Markman

Livingston

Livingston HS

 

Dawud Ingram

East Orange

Cicely Tyson School

 

Sylvia Belinfante-Abdelsalam*

Fairfield

Butler HS

 

Jessica Ross

Roseland

W Essex Sr HS

 

Daniel Rauch

Short Hills

Millburn HS

 

Steven Hollow*

S. Orange

 
 

Ruth Kaplan*

 

Gibbs College

 

Jessica Sher

Livingston

Livingston HS

 

Gregory Korb

South Orange

Millburn HS

 

Jorge Gavidia

Newark

Arts HS

 

Jaclyn Ingoglia

North Caldwell

West Essex Reg HS

Gloucester

Pheobe Askie

Deptford

Deptford HS

 

Anna-Marie Matthews

Paulsboro

So NJ Acad of Perf Arts at GCIT

Hudson

Kyla Garcia

Hoboken

High Tech HS

 

Lorenzo Pickett

Jersey City

Vis & Perf Arts HS

 

Hector Ortiz

Jersey City

Vis & Perf Arts HS

 

Kenneth Perry

Jersey City

Vis & Perf Arts HS

 

Pedro Jimenez

Hoboken

Hoboken HS

 

Javier Nieves

Hoboken

Hoboken HS

 

Domingo Galdo?s

Jersey City

Hudson Catholic Reg HS

Hunterdon

Melissa Buterbaugh

Oldwick

Voorhees HS

Mercer

Danielle Horta

East Windsor

Hightstown HS

 

Sarah Conroy

Morrisville

Lawrence HS

 

Aaron Naar

Lawrenceville

Lawrence HS

 

Brian Hedden

Lawrenceville

Lawrence HS

 

Mike Hvasta

Lawrenceville

Lawrence HS

 

David Robinson*

Pennington

 
 

Jan Wilson*

Hamilton

Nottingham HS

 

Emma Rosenberg

Hopewell

Princeton Day School

 

Andrew Watrous

Princeton Junction

W Windsor-Plainsboro HS South

Middlesex

Jenny Xie

North Brunswick

North Brunswick HS

 

Russell Fischer

Port Reading

Woodbridge HS

 

Fred Henry

South Amboy

South Amboy HS

 

Ardon Shorr

Highland Park

Solomon Schechter Day School

 

Michael Raunick

Monroe Township

Monroe Twp HS

 

Abbey Prendergast

Monroe Township

The Rugby School

 

Leigh Underwood

Highland Park

Highland Park HS

 

Claudio Mir*

Kendall Park

Inst. for Arts & Humanities Ed.

 

Kristen Petruska

South River

South River HS

 

Thomas Scott Fisken

Highland Park

Highland Park HS

 

Robert Landicho

Edison

JP Stevens HS

Monmouth

Robert Walliczek

Wall Township

Wall HS

 

Ben DeValve

Monmouth Junction

The Rugby School

 

Susan Canter*

Freehold

Campbell School

 

Nicholas Santoro*

Milltown

S. Orange Maplewood Schools

 

Tatyana Brown

Ocean Township

Ocean Twp HS

 

Nicole Byer

Lincroft

Middletown HS South

 

Michael Hilton

Atlantic Highlands

Middletown HS South

 

Diana Chien

Holmdel

Holmdel HS

 

Terry Donohue

Red Bank

Red Bank Reg HS

Morris

Jeremy Friedland

Parsippany

Parsippany HS

 

Rebecca Ng

Chatham

Pingry School

 

Lauren Muraski

Flanders

Morris Catholic HS

 

Jonathan Roberts

Mendham

Pingry School

 

Mark Cocheo

Randolph

Randolph HS

 

Christiana Stornetta

Morristown

Morristown HS

 

Tiffany Schloesser

Randolph

Randolph HS

 

Michelle Goodson

Randolph

Randolph HS

 

Tony Bordonaro

Morris Plains

Acad for Vis & Perf Arts

 

Ethan Saks

Morristown

Acad for Vis & Perf Arts

 

Valerie Negra*

Mendham

Mountain Way School

 

Elan Greenberg

Rockaway

Morris Hills HS

 

Yihe Nina Gao

Chatham

Chatham HS

 

Patricia Barter-Varrichio*

Morristown

Center Grove Elementary School

 

Michelle Kim

Morristown

Morristown HS

Ocean

Jaime Chavan

Little Egg Harbor

Pinelands Reg HS

 

Louis White

South Toms River

Ocean Co Voc/Tech

 

Casey Burkhardt

Toms River

Toms River HS East

Passaic

Ryan Anderson

Paterson

Rosa Parks HS of Fine & Performing Arts

 

Brian Austin

Paterson

Rosa Parks HS of Fine & Performing Arts

 

Whitney Lluen

Paterson

Rosa Parks HS of Fine & Performing Arts

Somerset

Ashley Jackson

Far Hills

Pingry School

 

Brittany Wyche

Bridgewater

Bridgewater-Raritan HS

 

David Yastremski*

West Orange

Ridge HS

 

Payal Kapadia

Basking Ridge

Ridge HS

 

Deepa Cherla

Basking Ridge

Ridge HS

 

Michael Scharff

Far Hills

Ridge HS

 

Scott Samuels

Bridgewater

Bridgewater-Raritan HS

 

Carl Santangelo*

Somerset

 
 

Robyn Tromeur*

 

Somerset Art Association

 

Nancy Knutsen*

Skillman

Triangle Elem School

Sussex

Sarah Schlesinger

Branchville

High Point Reg HS

 

Patrick Davis

West Milford

West Milford HS

 

Robin Pecharsky

West Milford

West Milford HS

 

Courtney Nader

Newton

Kittatinny Reg HS

 

Diane Fogler*

Newton

Copeland Middle School

 

Katrina Gersie

Wantage

High Point Reg HS

 

Emilie Peterson

Hamburg

Vernon Twp HS

Union

Carl Israel Baron

Westfield

Westfield HS

 

Vincent Turturiello*

Berkeley Heights

Scotch Plains-Fanwood HS

 

Deborah Greh*

Scotch Plains

St. John’s University

 

Hank Park

New Providence

New Providence HS

 

Matthew Kandel

Springfield

Solomon Schechter Day School

 

Anna Polkowska

Union

Union HS

 

Jessica Maas

Springfield

Jonathan Dayton HS

Out of State

Dale Schmid*

Philadelphia

NJ Dept of Education

*Educator