NJDOE News

Governor’s Awards in Arts Education
Award Recipients
May 2007

County

Student/Educator

Town of Residence

School Name

Atlantic

Kerry Showers Jr

Pleasantville

CHARTer Tech HS

 

Jessyca LaSure

Egg Harbor Twp

CHARTer Tech HS

 

Russell Lincoln

Egg Harbor Twp

CHARTer Tech HS

Bergen

Edie Weinthal*

River Vale

Pascack Valley Reg HS

 

Kimberly Prosise

Ramsey

Ramsey HS

 

Betsey Morais

Ridgewood

Ridgewood HS

 

Rebecca Foerg-Spittel

Wyckoff

Tenafly HS

 

Ji Won Choi

Paramus

Bergen Co Academies

 

Sammy Huh

Ridgefield

Ridgefield Memorial HS

 

Kristin Macri

Upper Saddle River

Northern Highlands Reg HS

 

Constantine Lignos

Closter

Bergen Co Acad for Vis & Perf Arts

 

Jessica Eucker

Washington Twp

Bergen Co Acad for Vis & Perf Arts

 

Erin Chack

Oradell

River Dell Reg HS

 

Emily Rorty

Ho-Ho-Kus

No Highlands Reg HS

 

Ha Kyun Jung

Rutherford

Bergen Co Academies

 

Taery Kim

River Edge

Bergen Co Academies

 

Michael Marsico

Emerson

Emerson Jr Sr HS

 

Samuel Adams II

Englewood

Dwight Morrow HS

Burlington

John Lindner*

Columbus

No Burlington Co Reg HS

Camden

Elizabeth Rollins*

Collingswood

 

 

Lenore Romas

Voorhees

Eastern Reg HS

 

Charlene Boone

Camden

Creative Arts HS

 

Craig Bazan

Camden

Creative Arts HS

 

Edwin Coleman

Camden

Brimm Medical Arts HS

Essex

Amy Meng

Livingston

Livingston HS

 

Molly Berenhaus

Livingston

Livingston HS

 

Eric Neveloff

West Orange

W Orange HS

 

Pam Rasin

West Orange

W Orange HS

 

Phyllis Annett*

Caldwell

SAX Arts & Crafts

 

Kevin Cenac

Newark

Science Park HS

 

Christopher Pinho

Newark

Science Park HS

 

Tierra Brown

Newark

Central HS

 

Jennie Sutton

Montclair

Montclair Kimberley Acad

 

Stephen Lovell McLean

Newark

Arts HS

 

Titilayo Derricotte

Newark

Arts HS

 

Brent Farrand*

 

Newark Public Schools

 

Ruth Fost*

North Caldwell

Pushcart Players

 

Kaitlyn Burch

Glen Rock

Glen Rock HS

 

Jeanna Phillips

South Orange

Columbia HS

 

June Woolfork

Newark

Science HS

 

Tamara Williams

Newark

Science HS

Gloucester

Kadesha Green

Williamstown

Williamstown HS

 

Melissa Oliver

Turnersville

Washington Twp HS

Hudson

Summer Dawn Hortillosa

Jersey City

McNair Academic HS

 

Jon Gabry

Kearny

Mountain Lakes HS

Mercer

Amanda Bautista

Plainsboro

Notre Dame HS

 

Asela Perez

Princeton

Princeton HS

 

Yijing Zhang

Plainsboro

W Windsor-Plainsboro HS North

Middlesex

Chelsea Fisher

Metuchen

Metuchen HS

 

Eddie Zhang

East Brunswick

East Brunswick HS

 

Diante Hill

New Brunswick

New Brunswick HS

 

Jacqueline Martinez

New Brunswick

New Brunswick HS

 

Xavier Hernandez

New Brunswick

New Brunswick HS

 

Se Eun (Jennifer) Choi

Edison

JP Stevens HS

 

Jaquan Morris

New Brunswick

New Brunswick HS

 

Mixed Chorus

 

South Plainfield HS

Monmouth

Laura Petrovich-Cheney*

Asbury Park

Clifton Ave Grade Sch

 

Jenny Vallancourt

Red Bank

Middletown HS South

 

Stephanie Krizek

Union Beach

Red Bank Reg HS

 

Dennis Chambers

Colts Neck

Red Bank Reg HS

 

Bryan Hueston

West Keansburg

Rugby Sch at Woodfield

 

Joshua Levy

Morganville

High Point Adol Sch

 

Joseph Cassara

Freehold

Freehold Twp HS

 

Patrice Thornton*

Tinton Falls

Middletown HS North

Morris

John Lapsley

Morristown

Morristown HS

 

Anastasia Noce

Lincoln Park

Morris Co Sch of Tech

 

Eileen Scally*

Flanders

Harding Twp Schools

 

Kyle Demant

Parsippany

The Calais School

 

Jaspreet Banga

Towaco

Montville HS

 

Niko Moustakis

Towaco

Montville HS

 

Lara Rolo

Towaco

Montville HS

 

Carolyn Hunt*

Morristown

 

Ocean

Valerie Negra*

Waretown

Ocean Twp Bd of Ed

 

Linda Devlin*

Forked River

Lacey Middle Sch

 

Michael Ritacco*

 

Toms River Regional Schools

 

Paul Berkowicz*

Forked River

Lacey Middle School

 

Jason Booth

Little Egg Harbor

Pinelands Reg HS

 

Evan Leigh

Little Egg Harbor

Pinelands Reg HS

 

Walter Ryan

Tuckerton

Pinelands Reg HS

 

John Silsby

Toms River

High Point Adol Sch

 

Gene Neglia*

Brick

High Mountain Rd Sch

 

Rachel Wallace

Brick

Ocean Co Performing Arts Academy

Passaic

Lateefa Carmichael

Paterson

Rosa Parks Sch of Fine & Perf Arts

 

Atiya Hailstock

Paterson

Rosa Parks Sch of Fine & Perf Arts

 

Joseph Rosario

Paterson

Rosa Parks Sch of Fine & Perf Arts

 

David Berg

Wayne

Wayne Valley HS

 

Sarah O’Connor

Wayne

Wayne Hills HS

 

Rachel Shim

Wayne

Wayne Hills HS

Somerset

Cristina Luzarraga

Short Hills

Oak Knoll

 

Jennifer Santoro

Basking Ridge

Ridge HS

 

Nancy Knutsen*

Skillman

Triangle ES

 

Cathleen Daniels*

Somerville

Warren Co Tech Sch

 

Daniel Choi

Skillman

Montgomery HS

 

Ankit Goyal

Bridgewater

Bridgewater Raritan Reg HS

 

Abhinav Jain

Bridgewater

Bridgewater Raritan Reg HS

 

Allison Boucher

Bridgewater

Bridgewater Raritan Reg HS

 

Jonathan Florio

Basking Ridge

Ridge HS

 

Cynthia Jordano

Basking Ridge

Ridge HS

 

Stephanie Caravias

Basking Ridge

Ridge HS

 

Thomas Philipose

Basking Ridge

Ridge HS

 

Sundeep Iyer

Basking Ridge

Ridge HS

 

Christine Broomhead

Basking Ridge

Ridge HS

 

Jason Weinreb

Warren

Rutgers Prep Sch

Sussex

Kristina Bolduc

Highland Lakes

Vernon Twp HS

Union

Samantha Spence

Kenilworth

Union Co Magnet HS

 

Jessica Riegel

Westfield

Westfield HS

 

Rose Filoramo

New Providence

New Providence HS

 

Susan Iatesta*

Flanders

New Providence Bd of Ed

 

Sarah Queller

Westfield

Westfield HS

 

Ellen Scariati

Westfield

Westfield HS

 

Wendy Lin

Berkeley Heights

Gov Livingston HS

 

Deborah Greh*

Scotch Plains

St John’s University

 

Doris Kassouf*

Cranford

Institute for Arts & Humanities Ed

 

Jacqueline Jarrold

Summit

Summit HS

 

Steven Socha

Clark

Arthur L Johnson HS

 

Adam Biner

Fanwood

Scotch Plains-Fanwood HS

 Warren

Amy Noctor

Washington

Warren Co Tech HS

 

Sandy Siroky*

Columbia

Franklin Twp Elem Sch

*Educators