NJDOE News

Governor’s Awards in Arts Education
County List
2008

County

Recipient

Town of Residence

School

Bergen

Grace Kwon

Norwood

No Valley Reg HS at Old Tappan

 

William Mayer

Allendale

No Highlands HS

 

Julia Gebhardt

Franklin Lakes

Ramapo HS

 

The Premiers

 

Paramus HS

 

JoAnn Onnembo*

Lyndhurst

Bergen Co Academies

 

Julie Park

Upper Saddle River

Eastern Christian HS

 

Bennett Kirschner

Montvale

Bergen Co Academies

 

Patricia Schwerdtman

Allendale

Northern Highlands Reg HS

 

Melissa Featherstone

Upper Saddle River

Northern Highlands Reg HS

 

Michelle Kwak

Woodcliff Lake

Bergen Co Academies

 

Cheryl Parisi

Wyckoff

Nellie K Parker School

 

Julie Earls

Paramus

Bergen Co Academies

 

Jocilyn Daniels

Hackensack

Hackensack HS

 

Lauren Carley

Closter

No Valley Reg HS at Demarest

 

Lucy McAuliffe

Ho-Ho-Kus

Saddle River Day School

 

Alice Rhee

Closter

No Valley Reg HS at Demarest

 

Michael Schwitter

Oradell

Bergen Co Academies

 

Jae Yon Yuri Ku

Ridgefield

Bergen Co Academies

Burlington

Emily Gaudette

McGuire Air Force Base

No Burlington Reg HS

 

Jeffrey Aiello

Mount Laurel

Lenape Reg HS

 

Valerie Gargus*

Mount Laurel

No Burlington Co Reg HS

 

Richard Carson*

Bordentown

No Hanover Twp School

 

William Maher

Moorestown

Bishop Eustace Prep School

Camden

Joseph Akinskas, Jr.*

Cherry Hill

Cherry Hill HS West

 

Malcolm Cooper

Cherry Hill

Cherry Hill HS West

 

Daniel Faber

Cherry Hill

Cherry Hill HS West

 

Lisa Confora*

Collingswood

Atlantic Co Special Services

 

Christopher Castillo

Camden

Creative Arts HS

 

Wade Graham

Camden

Creative Arts HS

 

Fiona Murray

Pennsauken

Camden Catholic HS

Cumberland

Caitlyn Casson

Vineland

Gloucester Co Inst of Tech/Acad of Perf Arts

Essex

Gabriella Pacillo

Roseland

W Essex Sr HS

 

Mindy Scheierman*

 

Millburn HS

 

Patricia Schall*

West Orange

College of Saint Elizabeth

 

Michael Rodriquez

Newark

Arts HS

 

Tess McNulty

Short Hills

Millburn HS

 

Usha Sahay

Short Hills

Millburn HS

 

William Brams Savage

Short Hills

Millburn HS

 

Jamiluddin Ahmed

Newark

University HS of the Humanities

 

Joshua Gonzalez

Newark

University HS of the Humanities

 

Desmond Thorne

Maplewood

Columbia HS

 

A’La Davis

Newark

Arts HS

 

Samantha Henning

Nutley

Nutley HS

 

Phyllis Annett*

Caldwell

SAX Arts and Crafts

 

Joseph DiVincenzo*

 

Essex County Executive

Gloucester

Teran Sawyer-Wilson

West Deptford

W Deptford HS

 

Jasmine Garner

Sewell

Washington Twp HS

Hunterdon

Shawna Snopek

Glen Gardner

Hunterdon Co Polytech Career Acad

 

Stephen Winchell

Pittstown

Hunterdon Co Polytech Career Acad

 

Jenna Devine

Lebanon

The Pingry School

Mercer

Ben Muzi

Lawrenceville

Lawrence HS

 

David Webber

Lawrenceville

Lawrence HS

 

Octavia Hardwick

Trenton

Trenton Central HS

 

Kenniqua West

Trenton

Trenton Central HS

Middlesex

Seth Newton

Jamesburg

Monroe Twp HS

 

Brett Radler

Edison

JP Stevens HS

 

Ellen Silverman*

Roosevelt

McKinley Community School

 

Crystal Hines

Piscataway

Piscataway HS

 

Arthur Factor*

Highland Park

 

 

Lara Friedman

Edison

JP Stevens HS

 

Hsuan Wei Tseng

Edison

Edison HS

 

Judy Slutzky*

Edison

Mt Prospect School

Monmouth

Ashley Saunders

Hazlet

Rugby School

 

Alanna Autler

Freehold

Freehold Twp HS

 

Kruti Shah

Morganville

Marlboro HS

 

Mike Pecci*

Millstone

 

Morris

Michael Mooney*

Budd Lake

Paper Mill Playhouse

 

Linda Lora Pugliese*

Califon

Shongum School

 

Abigal Faith Schoenberg

Randolph

Randolph HS

 

Andrew Prescott

Towaco

Montville HS

 

Brittany Schloesser

Randolph

Randolph HS

 

Samantha Turret

Randolph

Randolph HS

 

Sam Hocking

Randolph

Randolph HS

 

Benjamin Kovacs

Morristown

Morristown HS

 

Elizabeth Engelberth

Denville

Morris Knolls HS

 

Ezra Lowrey

Denville

Morris Knolls HS

Ocean

Neil Foglio

Toms River

Toms River HS North

 

Elizabeth Hunter

Tuckerton

Pinelands Reg HS

 

Glenn Parker

Tuckerton

Pinelands Reg HS

 

James McKenna

Tuckerton

Pinelands Reg HS

 

Jake Bolton

Little Egg Harbor

Pinelands Reg HS

 

Brittany Clemente

Little Egg Harbor

Pinelands Reg HS

 

Jessica Evans

West Creek

Pinelands Reg HS

 

Joseph Wozniak

Tuckerton

Pinelands Reg HS

 

Christina Wadsworth

Tuckerton

Pinelands Reg HS

 

Laura Petrovich-Cheney*

Asbury Park

Clifton Avenue School

Passaic

Peter Kendall

Wayne

Wayne Valley HS

 

Joshua Rodgers

Wanaque

The Calais School

 

Matthew McLaughlin

West Milford

West Milford HS

Salem

Jessica Padilla

Pittsgrove

Arthur P Schalick HS

Somerset

Aubrey Pillersmith

Blawenburg

The Rugby School

 

Kyle Schumann

Far Hills

Ridge HS

 

Barbara Retzko*

 

Ridge HS

 

Rudy Falk

Somerset

Franklin Twp HS

 

Robert Tsai

Millington

Watchung Hills Reg HS

 

Wayne Alford Jr

Somerset

Franklin HS

 

Zachary Halpern

Basking Ridge

Ridge HS

 

Francis Suh

Basking Ridge

Ridge HS

 

Alexander Bai

Basking Ridge

Ridge HS

 

Kyoung Won Woo

Basking Ridge

Ridge HS

 

Corey Camperchioli

Bridgewater

Bridgewater-Raritan HS

Sussex

John Morgan

Sparta

Sparta HS

Union

Katharine Anne Douglas

Westfield

Westfield Sr HS

 

Carrie Davey*

Kenilworth

Sherman/Ernest J Finizio-Aldene Schools

 

Max Raskin

Summit

Summit HS

 

Kathryn Galasso

Westfield

Union Co Magnet HS

 

Gabriel Rodrigues

Mountainside

Gov Livingston HS

Out of State

Pearl Greenberg*

New York, NY

Kean University

* Educators