DOE A to Z: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

New Jersey State Board of Education

Student Recognition Program

State Board of Education Honors Students and Educators for
Outstanding Achievements

The State Board of Education on May 20, 2015, honored students, student groups and an educator from around the state at the annual recognition ceremony in Trenton. Accompanied by the executive county superintendent, local school officials, family and friends, the students were recognized for academic success as well as leadership qualities and volunteerism both at school and within their communities. The educator was recognized for outstanding professional achievements.

Students, student representatives and the educator who received honors are listed below.

SPECIAL AWARDS

Maria Mendoza, Bergen County Academies, U.S. Senate Youth Delegate

Gabriel Voorhis-Allen, Ridgewood High School, U.S. Senate Youth Delegate

Priya Soni, Burlington Township High School, New Jersey High School Business Student of the Year

Tina Marchiano, Pascack Valley High School, 20 to Watch Leader

Sydney Macuray, East Brunswick High School, Young Audiences Arts Champion

Alexa Sanchez, Franklin High School, Young Audiences Arts Champion

Team Algae Extinguishers, Lexus Eco Challenge National Award Round 1, represented by Amberrain Andrews, Gisselle Cabrera, Kevin Gajraj, Kimberly Toledo and Adriana Zapet

Team Super Tilapia Algae Xterminators (S.T.A.X.), Lexus Eco Challenge National Championship, represented by Laila Durrani, AMani Mustafa, Nataly Oaxaca, Miguel Peralta and Patrick Sacta

STUDENT RECOGNITION

Burlington County – Samantha Green, Burlington Township High School

Camden County – Dakota Williams, William P. Tatem Elementary School

Cape May County – Macy Oteri, Ocean City High School

Hunterdon County – Caitlyn Downey, North Hunterdon High School

Mercer County – High School Student Leaders of Middle School Tutoring Program for ELL Students, represented by Jason Brandon, Kevin Bibiano and Juan Uribe

Morris County – Ankita Sharma, Morristown High School

Passaic County – Woodrow Wilson Middle School, Project Unify, represented by Emily Burak, Jeremy Hopkins, Brianna Morrison and Alexa Stoepker

Salem County – Kelsie Battersby, Pennsville Middle School

Union County – Emmanuellie Romelus, Abraham Clark High School

Warren County – Shayne Davies, Great Meadows Middle School

SPECIAL AWARDS

MARIA MENDOZA

MARIA MENDOZA
U.S. SENATE YOUTH DELEGATE

PRIYA SONI

PRIYA SONI
NEW JERSEY HIGH SCHOOL BUSINESS EDUCATOR OF THE YEAR

TINA MARCHIANO

TINA MARCHIANO
20 TO WATCH LEADER

SYDNEY MACURAY

SYDNEY MACURAY
YOUNG AUDIENCES ARTS CHAMPION

ALEXA SANCHEZ

ALEXA SANCHEZ
YOUNG AUDIENCES ARTS CHAMPION

TEAM ALGAE EXTINGUISHERS

AMBERRAIN ANDREWS, GISSELLE CABRERA, KEVIN GAJRAJ, KIMBERLY TOLEDO AND ADRIANA ZAPET
TEAM ALGAE EXTINGUISHERS
LEXUS ECO CHALLENGE NATIONAL AWARD ROUND 1

TEAM SUPER TILAPIA ALGAE XTERMINATORS

LAILA DURRANI, AMANI MUSTAFA, NATALY OAXACA, MIGUEL PERLTA
AND PATRICK SACTA
TEAM SUPER TILAPIA ALGAE XTERMINATORS
(S.T.A.X.)
LEXUS ECO CHALLENGE NATIONAL CHAMPIONSHIP

STUDENT RECOGNITION

BURLINGTON COUNTY

BURLINGTON COUNTY
SAMANTHA GREEN
BURLINGTON TOWNSHIP HIGH SCHOOL

CAMDEN COUNTY

CAMDEN COUNTY
DAKOTA WILLIAMS
WILLIAM P. TATEM ELEMENTARY SCHOOL

CAPE MAY COUNTY

CAPE MAY COUNTY
MACY OTERI
OCEAN CITY HIGH SCHOOL

HUNTERDON COUNTY

HUNTERDON COUNTY
CAITLYN DOWNEY
NORTH HUNTERDON HIGH SCHOOL

MERCER COUNTY

MERCER COUNTY
JASON BRANDON, KEVIN BIBIANO AND JUAN URIBE
HIGH SCHOOL STUDENT LEADERS OF MIDDLE SCHOOL
TUTORING PROGRAM FOR ENGLISH LANGUAGE STUDENTS

MORRIS COUNTY

MORRIS COUNTY
ANKITA SHARMA
MORRISTOWN HIGH SCHOOL

PASSAIC COUNTY

PASSAIC COUNTY
EMILY BURAK, JEREMY HOPKINS, BRIANNA MORRISON AND ALEXA STOEPKER
WOODROW WILSON MIDDLE SCHOOL
PROJECT UNIFY

SALEM COUNTY

SALEM COUNTY
KELSIE BATTERSBY
PENNSVILLE MIDDLE SCHOOL

UNION COUNTY

UNION COUNTY
EMMANUELLIE ROMELUS
ABRAHAM CLARK HIGH SCHOOL

WARREN COUNTY

WARREN COUNTY
SHAYNE DAVIES
GREAT MEADOWS MIDDLE SCHOOL