DOE A to Z: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

New Jersey State Board of Education

Student Recognition Program

NEW JERSEY STATE BOARD OF EDUCATION
RECOGNITION CEREMONY
MAY 18, 2016

The State Board of Education on May 18, 2016, honored students and student groups from around the state and an educator at the annual recognition ceremony in Trenton. Accompanied by the executive county superintendent, school and school district officials, family and friends, the students were recognized for academic success as well as leadership qualities and volunteerism both at school and within their communities. The educator was recognized for outstanding professional achievements.

Students, student representatives and the educator who received honors are:

SPECIAL AWARDS

Mahishan Gnanaseharan, Saint Benedict's Preparatory School, U.S. Senate Youth Delegate

Abigail Yashiro, Bergen Arts and Science Charter School, U.S. Senate Youth Delegate

Grant Sokol, Cherokee High School, Lenape High School District, New Jersey High School Business Student of the Year, New Jersey Business/Technology Association

Silvia Correa-Abbato, Superintendent, Union City School District, 20 to Watch Leader, National School Boards Association

STUDENT RECOGNITION

Atlantic County – Jamie Wechsler, Egg Harbor Township High School

Bergen County – Stephanie Reifman, Northern Highlands Regional High School

Cumberland County – Niyah Cosme, Vineland High School

Essex County – Saveeon Barnes, Ashaki Charles, Marquis Cunningham, Kariah Scott and Infiniti West, Children of Africa Project, Paulo Freire Charter School

Gloucester County – Emily Anderson, Nicole Andreacchio and Jianna Pisa, Friends of Occupational Training Program/Pervasive Development Disorder, Williamstown High School

Hudson County – Nancy Do, Sidney Kensley, Lailany Maldonado, Ivonne Ovalles and Gianna Quijada, The Air Freshners, Dr. Michael Conti School

Middlesex County – Cory Sigle-Oliver, Middlesex County Vocational and Technical Schools Piscataway School of Career Development

Monmouth County – Samantha Boyne, Sarah DeNaredo, Sarah Gerstel and Mary Tomkins, Civic Leadership Team, Matawan Regional High School

Ocean County –Brooke Brotherston, Mackenzie Brotherston, Kyan Smith, Zoey Smith, Kayleigh Watson and Nathan Watson, Lacey Kids for a Cure, Lacey Township School District

Somerset County – Fiore Grimaldi, Barbara Kania, Adokiye Oruobu and Jason Wise, Peer2Peer Mentor Program, Somerville High School

Union County – Spencer Saltz, Raquel Sanisidro, Michilina Villafrade and Kevin Wright, Kids Care Club, School One Elementary School

SPECIAL AWARDS

MAHISHAN GNANASEHARAN U.S. SENATE YOUTH PROGRAM

MAHISHAN GNANASEHARAN
U.S. SENATE YOUTH PROGRAM

ABIGAIL YASHIRO U.S. SENATE YOUTH PROGRAM

ABIGAIL YASHIRO
U.S. SENATE YOUTH PROGRAM

GRANT SOKOL N.J. HIGH SCHOOL BUSINESS STUDENT OF THE YEAR

GRANT SOKOL
N.J. HIGH SCHOOL
BUSINESS STUDENT OF THE YEAR

SILVIA CORREA-ABBATO 20 TO WATCH LEADER

SILVIA CORREA-ABBATO
20 TO WATCH LEADER

ATLANTIC COUNTY JAMIE WECHSLER EGG HARBOR TOWNSHIP HIGH SCHOOL

ATLANTIC COUNTY
JAMIE WECHSLER
EGG HARBOR TOWNSHIP HIGH SCHOOL

BERGEN COUNTY STEPHANIE REIFMAN NORTHEN HIGHLANDS REGIONAL HIGH SCHOOL

BERGEN COUNTY
STEPHANIE REIFMAN
NORTHEN HIGHLANDS REGIONAL HIGH SCHOOL

CUMBERLAND COUNTY NIYAH COSME VINELAND HIGH SCHOOL

CUMBERLAND COUNTY
NIYAH COSME
VINELAND HIGH SCHOOL

ESSEX COUNTY SAVEEON CHARLES, MARQUIS CUNNINGHAM, KARIAH SCOTT AND INFINITI WEST CHILDREN OF AFRICA PROJECT PAULO FREIRE CHARTER SCHOOL

ESSEX COUNTY
SAVEEON CHARLES, MARQUIS CUNNINGHAM, KARIAH SCOTT AND INFINITI WEST
CHILDREN OF AFRICA PROJECT
PAULO FREIRE CHARTER SCHOOL

GLOUCESTER COUNTY EMILY ANDERSON, NICOLE ANDREACCHIO AND JIANNA PISA FRIENDS OF OCCUPATIONAL TRAINING PROGRAM/ PERVASIVE DEVELOPMENT DISORDER WILLIAMSTOWN HIGH SCHOOL

GLOUCESTER COUNTY
EMILY ANDERSON, NICOLE ANDREACCHIO AND JIANNA PISA
FRIENDS OF OCCUPATIONAL TRAINING PROGRAM/
PERVASIVE DEVELOPMENT DISORDER
WILLIAMSTOWN HIGH SCHOOL

HUDSON COUNTY NANCY DO, SIDNEY KENSLEY, LAILANY MALDONADO, IVONNE OVALLES AND GIANNA QUIJADA THE AIR FRESHNERS DR. MICHAEL CONTI SCHOOL

HUDSON COUNTY
NANCY DO, SIDNEY KENSLEY, LAILANY MALDONADO,
IVONNE OVALLES AND GIANNA QUIJADA
THE AIR FRESHNERS
DR. MICHAEL CONTI SCHOOL

MIDDLESEX COUNTY CORY SIGLE-OLIVER MIDDLESEX COUNTY VOCATIONAL AND TECHNICAL SCHOOLSPISCATAWAY SCHOOL OF CAREER DEVELOPMENT

MIDDLESEX COUNTY
CORY SIGLE-OLIVER
MIDDLESEX COUNTY VOCATIONAL AND TECHNICAL SCHOOLS
PISCATAWAY SCHOOL OF CAREER DEVELOPMENT

MONMOUTH COUNTY  CIVIC LEADERSHIP TEAM MATAWAN REGIONAL HIGH SCHOOL

MONMOUTH COUNTY
SAMANTHA BOYNE, SARAH DeNAREDO, SARA GERSTEL AND MARY TOMKINS
CIVIC LEADERSHIP TEAM
MATAWAN REGIONAL HIGH SCHOOL

OCEAN  COUNTY BROOKE BROTHERSTON, MACKENZIE BROTHERSTON, KYAN SMITH, ZOEY SMITH, KAYLEIGH WATSON AND NATHAN WATSON LACEY KIDS FOR A CURE LACEY TOWNSHIP SCHOOL DISTRICT

OCEAN COUNTY
BROOKE BROTHERSTON, MACKENZIE BROTHERSTON, KYAN SMITH, ZOEY SMITH, KAYLEIGH WATSON AND NATHAN WATSON
LACEY KIDS FOR A CURE
LACEY TOWNSHIP SCHOOL DISTRICT

SOMERSET COUNTY FIORE BRIMALDI, BARBARA KANIA, ADOKIYE ORUOBU AND JASON WISE PEER2PEER MENTOR PROGRAM SOMERVILLE HIGH SCHOOL

SOMERSET COUNTY
FIORE BRIMALDI, BARBARA KANIA, ADOKIYE ORUOBU AND JASON WISE
PEER2PEER MENTOR PROGRAM
SOMERVILLE HIGH SCHOOL

UNION COUNTY SPENCER SALTZ, RAQUEL SANISIDRO, MICHILINA VILLAFRADE AND KEVIN WRIGHT KIDS CARE CLUB SCHOOL ONE ELEMENTARY SCHOOL

UNION COUNTY
SPENCER SALTZ, RAQUEL SANISIDRO, MICHILINA VILLAFRADE AND KEVIN WRIGHT
KIDS CARE CLUB
SCHOOL ONE ELEMENTARY SCHOOL