MILITARY & VETERANS AFFAIRS
NEWS RELEASE

FOR ADDITIONAL INFORMATION CONTACT:
Ssgt Barbara Harbison
101 EGGERT CROSSING ROAD
LAWRENCEVILLE, NJ 08648
609-530-7088
Barbara.harbison@njdmava.state.nj.us
IMMEDIATE RELEASE:
(22 Sep 2003)

 

224 Bergen County Residents to Receive State Vietnam Service Medal September 30


Two special award ceremonies will be held on September 30 at the Hall of Heroes, Law and Safety Institute, 281 Campgaw Road, Mahwah, N.J.  Brig. Gen. William Marshall, Deputy State Area Command (STARC) Commander, New Jersey Army National Guard, will present the New Jersey Vietnam Service Medal, to 224 Bergen county residents who are veterans of the Vietnam Conflict.  The ceremonies will be held at 11 a.m. and 1 p.m.

Approved by the New Jersey Legislature on Nov. 13, 2000, the medal commemorates the 25th anniversary of the ending of the Vietnam Conflict in January 1973.

To be eligible for the Vietnam Service Medal, veterans must meet the following criteria: a current resident of New Jersey served in any branch of the armed forces of the United States in Vietnam, Thailand, Laos, Cambodia or the contiguous waters or airspace thereof on or after Dec. 31, 1960 and on or before May 7, 1975. Have an honorable discharge or be currently serving in the military

Posthumous awards can be awarded; application must be made by the surviving spouse or immediate family member.

Anyone interested in applying for the New Jersey Vietnam Service Medal should send a written request, e-mail or telephone call, requesting an application form to the following –  

Mail

NJDMAVA

ATTN: Distinguished Service Medal

P.O. Box 340                                               

Trenton, New Jersey 08625-0340

Be sure to include full name, home address  and a daytime phone number

e-mail:  robert.wimberly@njdmava.state.nj.us

Phone:   1-800-624-0508, Press 7.

NEW JERSEY VIETNAM SERVICE MEDAL LIST OF RECIPIENTS

 Hall of Heroes, Law and Safety Institute, Mahwah, N.J.

September 30, 2003

11 a.m. ceremony

Rank

First Name

MI

Last Name

Posthumous

Branch

City

zip

Major

Philip

S.

Affuso

 

Army

Ridgewood

07450

Specialist Five

Michael

A.

Albanese

 

Army

Leonia

07605

Specialist Four

Richard

A.

Alicchio

 

Army

Leonia

07005

Sergeant

Adalberto

 

Alvarez

 

Air Force

Teaneck

07666

Staff Sergeant

Leonard

J.

Amberger

 

Army

Dumont

07628

Sergeant

Roy

T.

Andersen

 

Army

Moonachie

07074

Specialist Five

Patrick

G.

Andrews

 

Army

New Milford

07646

Specialist Four

Robert

 

Arbasetti

 

Army

Bogota

07603

Sergeant

Albert

V.

Arguelles

 

Army

Cresskill

07626

Specialist Four

George

 

Arluna

 

Army

Waldwick

07463

Specialist Five

Joseph

J.

Baeli

 

Army

Saddle Brook

07663

Lance Corporal

James

J.

Bailey

 

Marine Corps

Demarest

07627

Radioman

William

A.

Barakat

 

Navy

Harrington Park

07640

Specialist Five

Howard

E.

Bartholf

 

Army

Closter

07624

Specialist Four

Franklin

R.

Bartik

 

Army

Paramus

07652

Specialist Four

Edward

A.

Becker

 

Army

Hackensack

07601

Sergeant

Robert

 

Benedetti

 

Army

Ramsey

07446

Specialist Four

Frank

P.

Berardi

 

Army

Cliffiside Park

07010

Petty Officer 3rd Class

Lee

C.

Bigbee

 

Navy

New Milford

07646

Specialist Five

Rudolph

R.

Binelli

 

Army

Bogota

07603

Sergeant

Allan

W.

Bornkamp

 

Army

Saddle Brook

07663

Specialist Four

Howard

L.

Boyce

 

Army

Rutherford

07070

Specialist Four

Clarence

R.

Boykin

 

Army

Englewood

07631

Staff Sergeant

Daniel

F.

Boylan

 

Army

Cresskill

07626

Specialist Four

Harry

E.

Brechtbill

 

Army

Lyndhurst

07071

Specialist Four

Clifford

C.

Burke

 

Army

Lyndhurst

07071

Specialist Four

Andrew

H.

Burns

 

Army

Ramsey

07446

Private 1st Class

George

E.

Burns

 

Army

Passaic

07420

Staff Sergeant

Richard

A.

Busch

 

Army

Fort Lee

07024

Specialist Four

Howard

R.

Calhoun

 

Army

Paramus

07652

Sergeant

Gordon

A.

Casanova

 

Army

Wyckoff

07481

Corporal

William

C.

Caspare

 

Army

Glen Rock

07452

Specialist Four

Steven

D.

Cherry

 

Army

Wyckoff

07481

Specialist Four

Frank

A.

Chiurazzi

 

Army

Ramsey

07446

Sergeant

John

P.

Chrzanowski

 

Army

Hackensack

07601

Lance Corporal

Kenneth

J.

Chuhran

 

Marine Corps

Mahwah

07430

Petty Officer 2nd Class

Kevin

M.

Clancy

 

Navy

Bergenfield

07621

Petty Officer 3rd Class

John

J.

Collins

 

Navy

Dumont

07628

Petty Officer 2nd Class

Francis

E.

Condon

 

Navy

Bogota

07603

Sergeant

John

F.

Connor

Posthumous

Army

Leonia

07605

Specialist Five

Earl

H.

Coppock

 

Army

Bogota

07603

Specialist Four

Basil

E.

Corea

 

Army

Teaneck

07666

Specialist Four

Joseph

S.

Costa

 

Army

Lodi

07644

Sergeant

Herbert

J.

Currie

 

Marine Corps

Fair Lawn

07410

Specialist Five

John

A.

Dallorso

 

Army

Bogota

07603

Specialist Five

Robert

 

D'Angelo

 

Army

Saddle Brook

07663

Private 1st Class

Patsy

 

DeLaura

 

Army

South Hackensack

07606

Staff Sergeant

Thomas

F.

DeLuca

 

Army

Franklin Lakes

07417

Sergeant 1st Class

Joseph

 

DeMarco

 

Army

Garfield

07026

Specialist Four

Rodney

 

DenHollander

 

Army

Franklin Lakes

07417

Lance Corporal

Martin

J.

DeNoyelles

 

Marine Corps

Montvale

07645

1st Lieutenant

Anthony

D.

DePinto

 

Army

Midland Park

07432

Specialist Five

Richard

K.

Dietze

 

Army

Dumont

07628

Petty Officer 2nd Class

Robert

S.

DiLello

 

Navy

Midland Park

07432

Specialist Five

Timothy

K.

Donohue

 

Army

Westwood

07675

Staff Sergeant

Edward

T.

Dooney

 

Air Force

Saddle Brook

07663

Specialist Five

James

P.

Drew

 

Army

Westwood1

07675

Private 1st Class

Alton

 

Dubose

 

Army

Hackensack

07601

Specialist Four

Francis

 

Duffy

Posthumous

Army

NorthVale

07647

Sergeant

Raymond

A.

Eden

 

Army

Bogota

07603

Specialist Four

Thomas

D.

Egan

 

Army

Glen Rock

07452

Corporal

Charles

W.

Eichler

 

Marine Corps

River Vale

07675

Colonel

Kenneth

A.

Euart

 

Air Force

Glen Rock

07452

Captain

Barry

G.

Evertz

 

Army

River Vale

07675

Sergeant

Gerald

F.

Fagan

 

Army

Ho-Ho-Kus

07423

Petty Officer 3rd Class

Allan

W.

Falkenstern

 

Navy

Norwood

07658

Corporal

Joseph

A.

Fazio

Posthumous

Marine Corps

Park Ridge

07656

Specialist Five

Roger

D.

Fennar

 

Army

Teaneck

07666

Specialist Four

Frank

 

Fernandi

 

Army

Hackensack

07601

Specialist Four

David

A.

Finkeldie

 

Army

Bergenfield

07621

Specialist Five

Anthony

J.

Finocchio

 

Army

Paramus

07652

Petty Officer 3rd Class

James

 

Florio

 

Navy

Fair Lawn

07410

Specialist Four

Paul

 

Forlai

 

Army

Elmwood

07407

Lance Corporal

Albert

R.

Frater

 

Marine Corps

Teaneck

07666

Private

Peter

B.

Gamgochian

Posthumous

Army

Midland Park

07432

Sergeant

Michael

J.

Gordon

 

Army

Ridgefield

07657

Private 1st Class

John

W.

Graf

 

Army

Dunellen

08812

Sergeant

Ralph

W.

Grieco

 

Army

New Milford

07646

Airman 1st Class

Richard

E.

Guinther

 

Air Force

Elmwood Park

07407

Specialist Four

Herman

L.

Harris

 

Army

Teaneck

07666

Specialist Four

Alfred

D.

Harvey

 

Army

Bergenfield

07621

Lance Corporal

James

L.

Hascup

 

Marine Corps

Waldwick

07463

Specialist Four

Paul

H.

Helwig

 

Army

Wood Ridge

07075

Specialist Four

Leonard

J.

Hennig

 

Army

Teaneck

07666

Specialist Four

John

J.

Heslin

 

Army

Paramus

07652

Sergeant

Edwin

A.

Hiecke

 

Air Force

Old Tappan

07675

Specialist Four

Donald

G.

Higgins

 

Army

Englewood

07631

Petty Officer 3rd Class

Rolf

H.

Hoerauf

 

Navy

Harrington Park

07640

Specialist Four

George

S.

Holiat

 

Army

Ridgewood

07450

Specialist Four

William

B.

Holloway

 

Army

Englewood

07631

Sergeant

Thomas

T.

Jaeger

 

Air Force

Waldwick

07463

Specialist Four

Kenneth

A.

Jaegge

 

Army

Ridgefield Park

07660

Private 1st Class

Constantine

H.

Jasonos

 

Army

Cresskill

07626

Specialist Four

Manuel

L.

Jones

 

Army

Hackensack

07601

Corporal

Anthony

 

Juliano

 

Marine Corps

Lyndhurst

07071

Sergeant

Edward

L.

Kaywork

 

Army

Rutherford

07070

Specialist Four

Charles

J.

Keenan

 

Army

Elmwood Park

07407

Specialist Four

Bernard

M.

Kelly

 

Army

Closter

07624

Specialist Four

John

J.

Kenny

 

Army

Woodridge

07075

Corporal

Richard

L.

Kenny

 

Marine Corps

Ridgefield Park

07660

Sergeant

Richard

 

Kirk

 

Air Force

Carlstadt

07072

Specialist Five

John

F.

Klaus

 

Army

Upper Saddle River

07458

Specialist Four

Gordon

J.

Kline

 

Army

Fair Lawn

07410

Captain

George

R.

Knapp

Posthumous

Army

Teaneck

07666

Specialist Four

Joseph

H.

Krakowski

 

Army

Lyndhurst

07071

Lance Corporal

Ronald

W.

Kukalski

 

Marine Corps

Hasbrouck Heights

08604

Petty Officer 3rd Class

William

R.

Kyritz

 

Navy

Paramus

07652

Specialist Four

Phillip

D.

Langner

 

Army

Park Ridge

07656

Private 1st Class

Warren

K.

Lascar

 

Army

Mahwah

07430

Sergeant

Richard

M.

Lasiw

 

Marine Corps

Oradell

07649

Specialist Four

Daniel

R.

Leahy

 

Army

Englewood

07631

1 p.m. ceremony

Rank

First Name

MI

Last Name

Posthumous

Branch

City

zip

Specialist Five

Wallace

 

Lee

 

Army

Teaneck

07666

Specialist Four

Bartel

 

Leegwater

 

Army

Ridgewood

07450

Specialist Five

Marc

 

Levine

Posthumous

Army

Fair Lawn

07410

Specialist Five

Anthony

G.

Liggio

 

Army

Elmwood Park

07407

Specialist Four

William

T.

Loeser

 

Army

Maywood

07607

Specialist Four

Michael

W.

Lorusso

 

Army

E. Rutherford

07073

Sergeant

Leonard

 

Machcinski

 

Air Force

Carlstadt

07072

Colonel

Joseph

A.

Mariniello

 

Army

Waldwick

07463

Private 1st Class

Robert

A.

Markell

 

Army

Oakland

07436

Specialist Five

Richard

 

Marrone

 

Army

East Rutherford

07073

Specialist Five

Ronald

E.

Martos

 

Army

Lodi

07644

Specialist Four

Douglas

S.

Marvin

 

Army

Saddle Brook

07663

Seaman

Peter

F.

Mattioli

 

Navy

Edgewater

07020

Specialist Four

Scott

W.

Maurer

 

Army

Ho-Ho-Kus

07423

Specialist Five

Michael

J.

McCarthy

 

Army

Mahwah

07430

Airman 1st Class

James

T.

McGuire

 

Air Force

Haworth

07641

Seaman

Donald

R.

McLaud

 

Navy

Midland Park

07432

Sergeant

Michael

 

McSherry

 

Marine Corps

Hackensack

07601

Corporal

Steven

C.

Menconi

 

Marine Corps

Montvale

07645

Lance Corporal

John

M.

Merboth

 

Marine Corps

Ridgewood

07450

Specialist Four

Frank

H.

Mezzadri

 

Army

River Vale

07675

Sergeant

James

F.

Miller

 

Marine Corps

Park Ridge

07656

Specialist Four

Gary

A.

Millian

 

Army

Elmwood Park

07407

Fireman

Robert

J.

Montgomery

 

Navy

Teaneck

07666

Specialist Four

Earl

M.

Mooney

 

Army

Englewood

07631

Specialist Four

Eduardo

G.

Morales

 

Army

Garfield

07026

Sergeant

Dennis

W.

Moran

 

Air Force

Paramus

07652

Specialist Four

John

W.

More

 

Army

North Arlington

07032

Colonel

Eugene

P.

Mortensen

 

Army

Upper Saddle River

07458

Specialist Four

Anthony

T.

Moscicki

 

Army

Garfield

07026

Specialist Four

Joseph

M.

Mulligan

 

Army

Paramus

07652

Specialist Four

Brian

F.

Murphy

 

Army

Ridgefield Park

07660

Corporal

Dennis

J.

Murphy

 

Marine Corps

Teaneck

07666

Sergeant

Robert

A.

Murphy

 

Army

Teaneck

07666

Master Sergeant

Eduardo

R.

Navalta

 

Air Force

Bergenfield

07621

Sergeant

John

A.

Niclaus

 

Army

Elmwood Park

07407

Corporal

Klaus

R.

Nonn

 

Marine Corps

Bogota

07603

Petty Officer 3rd Class

Charles

A.

Nucifora

 

Navy

Garfield

07026

1st Lieutenant

Arnold

C.

Nyulassy

 

Marine Corps

Saddle Brook

07663

Specialist Five

Daniel

T.

O'Brien

 

Army

Bernardsville

07924

Major

Charles

J.

O'Connor

 

Army

Glen Rock

07452

Corporal

William

 

Paladino

 

Marine Corps

Hasbrouck Heights

07604

Captain

Francis

J.

Parente

 

Marine Corps

Hillsdale

07642

Specialist Four

John

P.

Parke

 

Army

Oradell

07649

Specialist Four

Daniel

M.

Paulitska

 

Army

Wallington

07057

Staff Sergeant

William

C.

Peters

 

Army

River Vale

07675

Specialist Four

Robert

S.

Petrillo

 

Army

Elmwood

07407

Specialist Five

Frederic

T.

Pfaff

 

Army

Maywood

07607

Sergeant

Danny

R.

Phillipy

 

Marine Corps

Fairview

07022

Sergeant

Dennis

J.

Picariello

 

Army

Hackensack

07601

Airman 1st Class

Paul

E.

Polak

 

Air Force

Old Tappan

07675

Petty Officer 2nd Class

William

J.

Pollinger

 

Navy

Fair Lawn

07410

Specialist Five

Douglas

E.

Pritchard

 

Army

Midland Park

07432

Specialist Four

Frank

R.

Pucher

 

Army

New Milford

07646

Specialist Four

Leonard

 

Raguseo

 

Army

Hasbrouck Heights

07604

Specialist Four

Paul

 

Ramsperger

 

Army

Twp. Washington

07676

Lance Corporal

Cornelius

W.

Reyngoudt

 

Marine Corps

Hasbrouck Heights

07604

Specialist Four

Louis

 

Riccardi

 

Army

Waldwick

07463

Specialist Four

Bruce

 

Richter

 

Army

Fair Lawn

07410

Seaman

Thomas

O.

Ripoli

 

Navy

Fort Lee

07024

Sergeant

Antonio

 

Rivera

 

Marine Corps

Fort Lee

07024

Petty Officer 2nd Class

Vincent

E.

Rizzi

 

Navy

New Milford

07646

Specialist Four

Arthur

C.

Rock

 

Army

Ridgewood

07450

Specialist Four

Bruce

E.

Rogers

 

Army

Ridgefield Park

07660

Specialist Four

Joseph

 

Russo

 

Army

Wood Ridge

07075

Chief Warrant Officer Two

Richard

R.

Rust

 

Army

Oradell

07649

Specialist Five

Paul

H.

Rutt

 

Army

Hasbrouck Heights

07604

Private 1st Class

Peter

 

Ruzila

Posthumous

Army

Paramus

07652

Sergeant

Julius

L.

Salvacion

 

Marine Corps

Lodi

07644

Private 1st Class

Richard

T.

Samulka

 

Army

Maywood

07607

Captain

Max

J.

Sanchez

 

Army

Teaneck

07666

Petty Officer 3rd Class

John

R.

Scalone

 

Navy

Bergenfield

07621

Sergeant

Joseph

 

Scalora

 

Air Force

Bergenfield

07621

Specialist Four

Richard

J.

Schimel

 

Army

New Milford

07646

Petty Officer 2nd Class

Richard

W.

Schneider

 

Navy

Rutherford

07070

Specialist Four

Robert

C.

Schulze

 

Army

River Edge

07661

Specialist Five

Philip

J.

Sheridan

 

Army

Paramus

07652

Specialist Four

Gary

L.

Silberbauer

 

Army

Franklin Lakes

07417

Private 1st Class

Douglas

 

Sinopoli

 

Army

Rutherford

07070

Specialist Five

Chester

J.

Sobieski

 

Army

N. Arlington

07031

Petty Officer 3rd Class

John

P.

Soha

 

Navy

Mahwah

07430

Specialist Four

Allan

J.

Solomon

 

Army

Dumont

07628

Specialist Four

Vito

 

Stabile

 

Army

Palisades Park

07650

Airman

Philip

G.

Steinbacher

 

Navy

Little Ferry

07643

Captain

Robert

D.

Steinberg

 

Army

Glen Rock

07452

Corporal

Anthony

W.

Steiner

 

Army

Maywood

07607

Specialist Four

lawrence

J.

Stella

 

Army

Ridgefield Park

07660

Specialist Four

William

E.

Stinespring

 

Army

Dumont

07628

Specialist Four

William

L.

Strobel

 

Army

Waldwick

07463

Sergeant

William

L.

Strobel

 

Army

Waldwick

07463

Private

George

A.

Sushko

 

Army

Dumont

07628

Sergeant

Robert

J.

Taormina

 

Army

Cliffside Park

07093

Sergeant

Peter

A.

Tepe

 

Army

Bergenfield

07621

Specialist Four

Robert

E.

Thomsen

 

Army

Ridgewood

07450

Seaman

Robert

A.

Toriello

 

Navy

Fair Lawn

07410

Petty Officer 3rd Class

Arthur

R.

Traendley

 

Navy

Hackensack

07601

Lance Corporal

Ignazio

 

Valente

 

Marine Corps

Hasbrouck Heights

07604

Corporal

Lorenzo

 

Valente

 

Marine Corps

Palisades Park

07650

Specialist Four

John

 

Viasso

 

Army

Mahwah

07430

Specialist Four

Paul

 

Vico

 

Army

Saddle Brook

07663

Sergeant

Ramon

I.

Villarreal

 

Air Force

Englewood

07631

Seaman

Joseph

A.

Wain

 

Navy

Fairview

07022

Sergeant

Richard

A.

Waywell

 

Marine Corps

Ho-Ho-Kus

07423

Petty Officer 2nd Class

Kevin

F.

Weimann

 

Navy

Bergenfield

07621

Specialist Four

Allen

M.

Weitzman

 

Army

Fair Lawn

07410

Petty Officer 3rd Class

Joseph

R.

White

Posthumous

Navy

Hackensack

07601

Private 1st Class

James

E.

Whitney

 

Army

Montvale

07645

Corporal

Amos

A.

Williams

 

Marine Corps

Teaneck

07666

Corporal

Dennis

L.

Winters

 

Marine Corps

Montvale

07645

Specialist Four

John

A.

Winters

 

Army

Wyckoff

07481

Sergeant

Frank

L.

Wojno

 

Army

Saddle Brook

07663

Sergeant

Arthur

N.

Woolis

 

Air Force

Lyndhurst

07071

Specialist Four

Thomas

M.

Yuen

 

Army

Hackensack

07601

-30-

 

 


NJ Home PageDMAVA Home Page