MILITARY & VETERANS AFFAIRS
NEWS RELEASE

FOR ADDITIONAL INFORMATION CONTACT:

Staff Sgt. Barbara Harbison (609) 530-7088

or Lt. Col. Roberta Niedt at (609) 530-6939

IMMEDIATE RELEASE:
(5 April 2005)

196 Bergen County Residents Will Receive State Military Award April 14

Two special award ceremonies will be held on April 14, at 11 a.m. and 1 p.m., at the Teaneck Armory, Teaneck and Liberty Roads, Teaneck, N.J. During the 11 a.m. ceremony, 91 Korean Conflict veterans will be presented with the New Jersey Korean Service Medal. At the 1 p.m. ceremony, 105 veterans of the Korean Conflict will also be presented with the New Jersey Korean Service Medal.

To be eligible for the New Jersey Korean Service Medal, veterans must meet the following criteria:

be a current resident of New Jersey and have resided in the state for at least the past five years,

combat veterans who served on active duty on or after June 23, 1950 and on or before January 31, 1955, in Korea, Japan or contiguous waters or airspace thereof; served one or more days with an organization directly participating in or supporting military operations or on temporary duty in contiguous areas for 30 consecutive days and 60 nonconsecutive days

Have an honorable discharge or be currently serving in the military

Posthumous awards can be awarded; application must be made by the surviving spouse or immediate family member.

Anyone interested in applying for the New Jersey Distinguished Service Medal, Meritorious Service Medal or Korean Service Medal should send a written request, e-mail or telephone call, requesting an application form to the following

Mail

NJDMAVA
ATTN: Kathy Burek
P.O. Box 340
Trenton, New Jersey 08625-0340

Be sure to include full name, home address and a daytime phone number

e-mail: patricia.richter@njdmava.state.nj.us

Phone: 1-800-624-0508, Press 7.

-

NEW JERSEY KOREAN SERVICE MEDAL LIST OF RECIPIENTS

Teaneck Armory, Teaneck, N.J.

April 14, 2005

LEGEND: (WAR ) CW=Civil War, I=World War I, II=World War II, K=Korea, BP=Bay of Pigs, V=Vietnam, LC=Lebanon Crisis (1958), LPM=Lebanon Peacekeeping Mission (1982-1987), G=Grenada, P=Panama (Operation Just Cause), DSS=Desert Shield/Storm, S=Somalia (Operation Restore Hope), B=Bosnia (Operation Joint Forge), DOM=Dominican Republic, KSV=Kosovo (Operation Joint Endeavor/Joint Guard), H=Haiti (Operation Uphold Democracy), OEF=Afghanistan & Iraq (Operation Enduring Freedom), OIF=Iraq (Operation Iraqi Freedom), NCTS=No Combat Theater Service

 

11 a.m. ceremony

 

Rank

First Name

MI

Last Name

Posthumous

Branch

City

Corporal

Edward

G.

Adams

Army

Bogota

Airman 1st Class

William

H.

Ahl

Air Force

Ridgefield

Sergeant

Richard

D.

Allen

Marine Corps

Cliffside Park

Sergeant

Rocco

C.

Arciola

Army

Fairview

Corporal

Allen

L.

Baer

Army

Paramus

Private 1st Class

Sanford

 

Bardin

Army

Closter

Petty Officer 3rd Class

Alfonse

 

Barone

Navy

Garfield

Sergeant

Lee

V.

Barther

Army

Rochelle Park

Specialist Three

Thomas

M.

Berntson

Army

Maywood

Private 1st Class

John

 

Boeckels

Army

Fair Lawn

Sergeant

Joseph

M.

Poggi

Army

Rivervale

Corporal

Frank

 

Brunetto

Army

Ridgewood

Private 1st Class

Alfred

P.

Butti

Army

Norwood

Private 1st Class

Salvatore

 

Capone

Army

Ramsey

Radioman

Ramon

V.

Carli

Navy

North Arlington

Corporal

Thomas

H.

Gasior

Army

Saddle Brook

Sergeant

Harold

J.

Catt

Army

Rutherford

Private 1st Class

Robert

K.

Chester

Army

New Milford

Sergeant

William

J.

Cirignano

Army

Fairlawn

Private 1st Class

Howard

Y.

Clarke

Army

Hasbrouck Heights

Sergeant 1st Class

Michael

D.

Cronin

Army

Lyndhurst

Seaman

Charles

P.

Cummins

Navy

Elmwood Park

Petty Officer 1st Class

Sebastian

J.

Cutrofello

Navy

Englewood

Corporal

Albert

F.

Daeschler

Army

Paramus

Private 1st Class

Frank

 

De Cesare

Army

Dumont

Petty Officer 2nd Class

John

M.

De Rosa

Navy

Hasbrouck Heights

Corporal

William

L.

DeAllaume

Army

Glen Rock

Sergeant

Gerard

J.

De Cicco

Army

Westwood

Corporal

Gene

 

Dellavecchia

Marine Corps

North Arlington

Petty Officer 2nd Class

Paul

J.

DePeri

Navy

Lodi

Staff Sergeant

Pantaleo

 

Depinto

Air Force

Cliffside Park

Corporal

Jack

A.

Deracleo

Army

Ridgefield Park

Private 1st Class

George

W.

Dittus

Army

Rochelle Park

Corporal

Robert

J.

Domanoski

Army

Paramus

Private 1st Class

Anthony

 

Donatiello

Marine Corps

North Arlington

Private 1st Class

Richard

 

Donigian

Army

Bergenfield

Sonarman 3rd Class

John

W.

Edwards

Navy

Glen Rock

Corporal

Joseph

 

Ennis

Marine Corps

Oradell

Corporal

Joseph

L.

Esposito

Army

Cliffside Park

Private

Thomas

 

Falato

Army

Saddle Brook

Private 1st Class

Edward

G.

Fehmian

Marine Corps

Twp of Washington

Sergeant 1st Class

James

E.

Finch

Army

Paramus

1st Lieutenant

Doris

P.

Fisher

Army

Paramus

1st Lieutenant

John

 

Fisher

Army

Paramus

Sergeant

George

W.

Fleck

Army

Mahwah

Corporal

Gabriel

V.

Franchino

Posthumous

Army

Lyndhurst

Chief Petty Officer

Robert

 

Frisch

Navy

Lodi

Aviation Machinist 2nd Class

Louis

F.

Gallo

Air Force

North Arlington

Corporal

Thomas

J.

Gardner

Army

Elmwood Park

Sergeant

James

H.

Garvey

Army

Ridgefield

Private 1st Class

Frank

M.

Gatto

Posthumous

Marine Corps

River Vale

Private

Anthony

J.

Gentile

Army

Hasbrouck Heights

Sergeant

Raymond

C.

Gramkow

Marine Corps

River Edge

Sergeant 1st Class

Edward

J.

Halvey

Army

Montvale

Corporal

Irving

 

Hauptman

Army

Teaneck

Sergeant

Joseph

C.

Hein

Army

Ridgefield

Sergeant 1st Class

Sidney

 

Hersh

Army

Fairview

Corporal

Henry

C.

Heschle

Army

Oakland

Radioman 3rd Class

Frederick

E.

Hofmeister

Navy

Lyndhurst

Private 1st Class

Emanuel

 

Holloway

Army

Saddle Brook

Corporal

William

A.

Huhn

Army

Park Ridge

Sergeant

Kenneth

E.

Hunsicker

Marine Corps

Lyndhurst

Pharmacist's Mate 3rd Class

Anthony

N.

Iannarelli

Posthumous

Navy

Fair Lawn

Photographer's Mate 3rd Class

Anthony

N.

Iannarelli

Posthumous

Navy

Fair Lawn

Petty Officer 3rd Class

Joseph

 

Jaeger

Navy

Fort Lee

Private 1st Class

George

T.

Job

Army

Saddle Brook

Sergeant

John

J.

Johnson

Army

Hackensack

Corporal

Walter

 

Johnson

Army

Elmwood Park

Corporal

Edward

R.

Jones

Army

Englewood

Corporal

Joseph

 

Jordan

Army

N. Arlington

Corporal

Raymond

J.

Kane

Marine Corps

Waldwick

Private

Bernard

M.

Kearns

Army

North Arlington

Corporal

Joseph

P.

Keating

Army

Wyckoff

Corporal

Charles

 

Keleshian

Army

Maywood

2nd Lieutenant

Lester

T.

Kempner

Army

River Vale

Corporal

James

B.

Kennedy

Army

Little Ferry

Sergeant

William

J.

Kennedy

Army

North Arlington

Corporal

Joseph

G.

Kennelly

Army

River Edge

Corporal

Charles

C.

Klein Sr.

Marine Corps

Bergenfield

Staff Sergeant

Warren

H.

Klemt

Marine Corps

Ramsey

Petty Officer 3rd Class

Frank

J.

Kremsner

Navy

Saddle Brook

Corporal

Peter

M.

Lanza

Army

Ridgewood

Sergeant

Michael

A.

LaPollo

Marine Corps

Lyndhurst

Petty Officer 3rd Class

Louis

R.

LaRagione

Navy

Rochelle Park

Private

Joseph

W.

Lauber

Army

Rutherford

Corporal

Robert

E.

Leddy

Army

Norwood

Sergeant 1st Class

Edward

J.

Lennon

Army

Lodi

Captain

Armando

F.

Leone

Army

Franklin Lakes

Petty Officer 3rd Class

John

H.

Leonhard

Navy

Mahwah

Sergeant

Sergei

 

Leoniuk

Army

Creskill

Corporal

Wallace

 

Littman

Army

Teaneck

1 p.m. Ceremony

Rank

First Name

MI

Last Name

Posthumous

Branch

City

Sergeant 1st Class

Donald

J.

Majerscak

Army

Garfield

Sergeant

Joseph

J.

Maltino

Army

Orange

Corporal

Albert

A.

Martinelli

Marine Corps

Lodi

Merchant Marine

Charles

M.

McDonough

Navy

North Arlington

Petty Officer 2nd Class

William

J.

McGuinness

Navy

Oradell

Petty Officer 3rd Class

Bernard

 

McHugh

Navy

Dumont

Private 1st Class

Richard

 

Mecionis

Army

Fairlawn

Sergeant

Alfred

S.

Meehan

Army

Bogota

Corporal

Vincent

A.

Mesiano

Army

Fairview

Corporal

Joseph

P.

Meyer

Army

New Milford

Staff Sergeant

Robert

M.

Meyer

Air Force

Old Tappan

Specialist Two

Frank

L.

Michel

Army

Lyndhurst

Quartermaster 3rd Class

Ronald

J.

Michels

Navy

Wood Ridge

Petty Officer 2nd Class

Walter

J.

Milowic

Navy

Ramsey

Technical Sergeant

Louis

J.

Mioli

Army

Montvale

Corporal

John

E.

Molenaar

Marine Corps

Fair Lawn

Petty Officer 2nd Class

Phillip

 

Molinaro

Navy

Carlstadt

Corporal

George

 

Molta

Army

Hillsdale

Staff Sergeant

Harry

S.

Monesson

Air Force

Pemberton

Private 1st Class

Gerald

J.

Murray

Army

Washington Twp

Master Sergeant

Joseph

 

Murray

Marine Corps

New Milford

Sergeant

John

R.

Neary

Army

Ridgefield

Seaman

Alfred

J.

Norman

Navy

Oradell

Corporal

Raymond

J.

Nowicki

Army

North Arlington

Seaman

Frank

S.

Nudge

Navy

Mt. Arlington

Staff Sergeant

Samuel

A.

Nutile

Air Force

Montvale

Corporal

Vito

 

Ognibene

Army

River Edge

Corporal

Angelo

A.

Oliva

Marine Corps

New Milford

Airman 1st Class

Michael

 

Paccione

Air Force

Cresskill

Private 1st Class

Salvatore

T.

Palermo

Army

Hasbrouck Heights

Corporal

Rudolph

A.

Parciasepe

Army

Washington Township

Sergeant 1st Class

Edward

L.

Parmi

Army

Lodi

Corporal

Frank

C.

Passanante

Army

Hasbrouck Heights

Private 1st Class

Horace

G.

Pecone

Army

Fairview

Sergeant

Alfio

 

Peliegrino

Army

Carlstadt

Corporal

Cosimo

A.

Pelle

Army

Oakland

Corporal

Carmine

E.

Pellechio

Marine Corps

North Bergen

Sergeant

Alfio

 

Pellgrino

Army

Carlstadt

Sergeant

John

H.

Peters

Army

Ridgefield

Corporal

Norman

W.

Petersen

Army

Woodbridge

Sergeant

Joseph

E.

Piazza

Marine Corps

Woodcliff Lake

Colonel

Attilio

A.

Ponsiglione

Posthumous

Army

Fort Lee

Private 1st Class

Vincent

F.

Porzio

Army

Fairview

Petty Officer 3rd Class

Edward

M.

Powers

Navy

Ho-Ho-Kus

Private

Anthony

F.

Prezioso

Army

New Milford

Corporal

Mathew

T.

Puglisi

Marine Corps

Hillsdale

Corporal

Frank

 

Racaniello

Army

Rutherford

Damage Controlman 3rd Class

Eugene

 

Ragno

Navy

Waldwick

Airman 1st Class

Clifford

 

Reda

Air Force

Rochelle Park

Private 1st Class

Dante

V.

Ricciardi

Army

Oradell

Sergeant

Vincent

J.

Rispoli

Army

North Arlington

Sergeant 1st Class

Frank

 

Rizzo

Posthumous

Army

Fairlawn

Corporal

Joseph

A.

Romano

Army

Fairlawn

Private

Arthur

L.

Rosalsky

Army

Fairview

Airman 1st Class

Robert

S.

Roseman

Air Force

Cliffside Park

Private 1st Class

Gerard

R.

Rubino

Army

Bogota

Lieutenant Junior Grade

Arthur

T.

Rudolph

Navy

Dumont

Petty Officer 3rd Class

James

 

Rue

Navy

North Arlington

Corporal

Morton

L.

Rushfield

Army

Paramus

Sergeant

Louis

P.

Sabarese

Marine Corps

New Milford

Private 1st Class

William

A.

Sala

Army

Saddle Brook

Corporal

James

C.

Salvato

Army

Glen Rock

Sergeant

Anthony

 

Salvo

Army

Hackensack

Sergeant

James

E.

Schierloh

Army

Oradell

Petty Officer 3rd Class

Richard

L.

Schlemm

Navy

Lyndhurst

Sergeant

George

 

Schreib

Army

East Rutherford

Sergeant

Jonas

 

Schweitzer

Army

Fair Lawn

Airman 1st Class

Robert

W.

Shanahan

Air Force

Allendale

Sergeant

Edward

A.

Shields

Marine Corps

Wood Ridge

Private 1st Class

Arthur

J.

Silcher

Army

Montvale

Sergeant

Norman

M.

Sistaro

Army

Garfield

Sergeant

Leon

L.

Sitek

Army

Park Ridge

Sergeant

David

H.

Skinner

Army

Glen Rock

Airman 1st Class

Vernon

T.

Skinner

Air Force

Dumont

Private 1st Class

Herbert

J.

Smith

Army

Rutherford

Sergeant 1st Class

Jacob

H.

Smith

Army

Glen Rock

Corporal

Herman

B.

Sobel

Marine Corps

Oradell

Sergeant

George

A.

Soldo

Army

Cliffside Park

Private 1st Class

Joseph

J.

Spoto

Posthumous

Army

Garfield

Corporal

William

R.

Stack

Army

Mahwah

Private

Thomas

M.

Starr

Army

North Arlington

Corporal

Charles

W.

Steakin

Army

Lyndhurst

1st Lieutenant

Thomas

L.

Steele

Marine Corps

Hillsdale

Corporal

William

 

Steffens

Army

Paramus

Private 1st Class

Walter

 

Stubbs

Army

Westwood

Sergeant

Denis

J.

Sullivan

Army

Oakland

Colonel

Willis

 

Swales

Marine Corps

Montvale

Private 1st Class

Angelo

E.

Talignani

Army

Hasbrouck Heights

Corporal

William

M.

Thimmel

Marine Corps

Saddle Brook

Private 1st Class

Alfred

J.

Tomaszewski

Army

Wood Ridge

Corporal

Robert

 

Treger

Army

Dumont

Corporal

John

 

Valerio

Army

Washington Township

Corporal

Gerald

W.

VanBrunt

Army

Midland Park

Corporal

Darando

 

Vanzella

Army

Lodi

Private

Salvatore

 

Vasile

Army

Maywood

1st Lieutenant

Stewart

V.

Veale

Army

Ridgefield

Private 1st Class

Wendell

 

Vega

Army

Hasbrouck Heights

Private 1st Class

Raymond

A.

Vernon

Posthumous

Army

Fairlawn

Seaman

Edward

J.

Vinson

Navy

Rochelle Park

Private 1st Class

Herbert

A.

Weers

Army

Palisades Park

Corporal

Thomas

W.

Whittle

Army

Mahwah

Private 1st Class

Stephen

M.

Wolthoff

Army

Fort Lee

1st Lieutenant

Walter

S.

Wudecki

Army

Rutherford

Private 1st Class

Stanley

P.

Zembriski

Marine Corps

Mahwah

Private 1st Class

William

 

Zimmer

Army

Cresskill


NJ Home PageDMAVA Home Page